13229260 7e02 47a0 bfa6 08df699d9d1e 770x361 1

İstanbul Temiz Su Kaçağının Tespiti ve Tamiri

Görüntülü Su Kaçağı Tespit

İstanbul temiz su kaçağının tespiti ve tamiri için ilgili adrese gidilerek, öncelikle müşterilerin gösterdikleri bölge ve aktardıkları bilgilere göre ön keşifte bulunulur. Su kaçağının hasar verdiği bölge üzerinden yapılan ön keşiften sonra, su kaçağı tespit cihazı ile su kaçağının yerini bulma işlemi yapılır. Su sesine hassas akustik dinleme cihazı ile herhangi bir yeri kırmadan dökmeden çok kısa bir süre içerisinde kaçağın yeri tespit edilebilmektedir.

Genellikle eski binalarda en sık karşılaşılan sorunların başında su kaçağı gelmektedir. Yüksek basınç sonrası boruların patlaması sonucu su sızıntısı meydana gelmektedir. Yeni binalarda aynı sorun yaşanıyorsa, bu sefer de tesisatı döşeyen ustanın hatasından kaynaklı olabilir. Eskiden su kaçağı tespiti için her yer kırılıyordu ve yine de tespit etmek çok zordu. Teknolojinin gelişimi ile artık kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilmektedir.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağı bazı belirtiler vermektedir. Eğer evdeki tüm musluklar kapalıyken su saati halen dönüyorsa mutlaka tesisatta bir su kaçağı var demektir. Bunun yanı sıra profesyonel olarak bu işi yapan firmalar akustik dinleme cihazları, nem ölçme cihazları ve görüntülü kamera sistemleri ile su kaçağı tespiti yapmaktadırlar.

Bu cihazlar sayesinde nokta atışı yer tespiti yapılır ve herhangi bir kırma işlemine gerek kalmadan sorunun tespiti yapılır. Nem ölçme cihazları bazen tek başına yeterli olmayabilir. Bunun için birkaç cihazın bir arada kullanılması gerekir. Su kaçağının yerinin tespiti sonrası bu kaçağın temiz su borusu mu ya da atık su borusu mu olduğunun tespiti yapılır.

Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Su kaçağı eğer temiz su borusunda ise tamiri iki şekilde yapılır. Bunlardan birincisi kimyasal madde kullanılarak patlak olan boruya müdahale edilir. Kimyasal ilaçla kapatılacak bir delik değilse müşteriden onay alınarak sadece bir iki fayans kırılarak su kaçağı tamiri yapılır. Tesisat borularındaki delikler büyükse kimyasalla kapatmak çok doğru bir uygulama olmaz. Atık pis su borularındaki patlaklar için ise kameralı sistem ile tespiti yapıldıktan sonra gerekli işlemler yapılır.

Şimdi Ara