İstanbul Su Tesisat Çözümleri

Kimyasal İlaçla Yapılan Petek Temizliği

İstanbul kimyasal ilaçla kombi petek temizliği makine ile yapılmaktadır. Makine kombinin ısıtma borularına bağlanarak önce peteklerin içi yıkanır. Daha sonra peteklerin içindeki kireç ve tortuları temizlemek için makinenin içine dairedeki petek sayısına göre kimyasal ilaç konur. Toplamda 70 litre suya 1 litre kimyasal ilaç atılır ve yarım saat boyunca peteklerde gezdirilir.

Daha fazla ilaç kullanılması kombiye zarar verebilir. İlaç peteklerin kanallarından ve radyatörlerin vanalarından geçerken tıkalı bölgeleri açar. Bu işlemden sonra temiz su ile petekler durulanır. Durulama işlemi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Kimyasal ilacın peteklerin içinden tamamen çıkarıldığından emin olunmalıdır. İlacın sistemin içinde kalması kombiye zarar verir. Bunun için durulama işlemi sonucunda makineye yine su doldurulur ve içine nötrleşme ilacı konarak kimyasalın petekler içinde nötralize edilir. Nötrleşme ilacı istemin içine bırakıldıktan sonra kombinin kendi pompası ile yavaşça sistemin içinde dolaşması ile yapılabileceği gibi, makine ile de yapılabilir.

Kimyasal İlaçla Yapılan Petek Temizliğinde Kurallar

Kimyasal ilaçla petek temizleme işlemi yapılırken, kullanılan kimyasalın peteklere zarar vermediğinden emin olmak gerekir. Tesisat borularının aşırı derecede korozyona uğradığı durumlarda kimyasal ilaç kullanılması uygun değildir. İlaçla petek temizliği yapıldıktan sonra tesisatın içinde ilaç kalmadığından emin olunmalıdır. Kimyasal ilaç kombiye zarar verir. Suyun çok kireçli olduğu bölgelerde en az 3 yılda bir petek temizliği yapılmalıdır. Kimyasal ilaçla yapılan petek temizliği sonrası peteklerin ve kombinin performansı artar.

Kimyasal ilaçla petek temizliği yapılırken vanaların kapatılması gerekir. Kombi petek temizliği yapıldıktan sonra kombinin performansında gözle görülür bir artış olur. Petek temizliğinin yapılması ile kombinin eşanjöründe ve üç yollu vanada tıkanıklık olmayacağı için kombinin arıza yapmasının da önüne geçilir. Kimyasal ilaçla kombi petek temizliği yapan firmalar konusunda uzman ve eğitimli personellerden oluşur. Tesisata uygulanan kimyasal ilacın tesisata ve kombiye kesinlikle zarar vermeyecek şekilde uygulamasını yaparlar.

Kimyasal İlaçla Kombi Petek Temizliği Ne İşe Yarar?

Kombilerde ısıtma problemi yaşanmaya başladığında, peteklerin alt kısımları soğuk kalıyorsa, peteklerin kimyasal ilaçla temizlenmesi gerekir. Tesisat içindeki kireçlenme ve pislik tortuları ısınmayı engeller.

Bu durumda uygulanan kimyasal ilaçla petek temizliği peteklerin tekrar eski performansına dönmesine yardımcı olur. Petek temizliğinin yanı sıra kombi de temizleneceği için eşanjör ve üç yollu vana da temizleneceği için ömürleri de artmış olur.

Şimdi Ara