Genel

İstanbul Banyonun Tavanından Su Akıyor

İstanbul banyonun tavanından su akıyor diye endişelenmenize gerek yok.  Banyo tavanında ıslaklık varsa, öncelikle üst kat komşunuzun fayanslarının aralarındaki derzleri yenilemesi gerekir.  Buna rağmen sızıntının devam etmesi durumunda cihazla su kaçağı tespiti yapan profesyonel bir firmadan destek alınmalıdır. Su kaçakları birçok insanın başına gelebilecek sorunlardandır. Su kaçakları, hem eve, hem sağlığa hem de maddi anlamda keseye zarar verir. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile su kaçaklarının tespiti artık daha kolay bir hale geldi. Banyonun tavanından su akıyorsa profesyonel firmalar su kaçağının tespiti için akustik dinleme cihazlarını kullanarak yer tespiti yapmaya çalışırlar.

Banyo sızıntılarının mülklerde meydana gelen en yaygın sızıntılardan bazıları olması muhtemelen sizi şaşırtmayacaktır.  Açıkçası, su sızıntılarını düşündüğünüzde, sıhhi tesisat sızıntıları bunun büyük bir parçasıdır ve evdeki çok az yerde banyonuz kadar potansiyel tesisat armatürü ve armatürü vardır. Bu açıkça sıcak su sızıntılarını, soğuk su sızıntılarını, atık su sızıntılarını, kanalizasyon sızıntılarını ve diğer çeşitli banyo sızıntılarını içerebilir. Bu nedenle, beklediğiniz gibi, tesisat sızıntısı tespiti ve bunları gizli yerlerde bile bulmak için çeşitli araç ve teknikler konusunda çok deneyimliyiz.

Banyodaki Sızıntılar Nerelerde Olur?

  • Banyo soğuk su borusu sızıntısı
  • Banyoya sıcak su borusu sızıntısı
  • Musluk sızıntısı
  • Tapa deliğinden atık su sızıntısı
  • U-bend / tuzak sızıntısı
  • Taşma yoluyla atık su sızıntısı
  • Banyo etrafındaki contada sızıntı
  • Banyoda saç çizgisi çatlak sızıntısı

Her banyoya göre değişen şey, nasıl yerleştirildikleri, nasıl yerleştirildikleri (bir köşeye, duvara dayalı, bağımsız vb.) ve etraflarındaki armatürler ve armatürler – örneğin fayans, banyo panelleri vb. Küvetler listemizde öne çıkan bir şeydir.

Bazı durumlarda, banyo panelleri, küvetin altındaki ve etrafındaki alana erişmek için kolayca çıkarılabilir. Bu, banyo sızıntılarını kontrol etmek için pek çok yararlı bilgi ve okuma sağlayabilir. Ancak, bazı özelliklerde buna kolayca erişilemeyebilir, bu da izleme ve erişim sürecini zorlaştırır. En sık karşılaştığımız banyo kaçaklarından biri de duş kaçaklarıdır. Bunun nedeni kısmen, örneğin banyolarla karşılaştırdığınızda. Duşlar genellikle daha az tutulur, daha fazla hareket / çarpma vb. içerir ve etrafa çok daha fazla su sıçrar.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kameralı su tesisatçıları eve geldikten sonra öncelikle temiz su kaçağı tespiti yaparlar. Genellikle temiz su kaçaklarının yerini dinleme cihazları ile tespit ederler ve tespit ettikten sonra size gösterirler. Tespit edilen bu yerin onarımı hemen yapılır. Eğer ki, atık pis su borularında meydana gelen bir kaçak ise, kameralı görüntüleme cihazı ile boru içi görüntüleme yapılarak kaçağın tespiti yapılır. Temiz su kaçaklarının bulunması için öncelikle ev eğelen tesisatçı herhangi bir musluktan makineyi tesisata bağlar. Daha sonra tesisata su basılarak manometreye bakılır. Manometrede düşüş olursa temiz su kaçağı vardır denir. Eğer manometrede düşüş yoksa o zaman pis su kaçağından şüphelenilir. Manometrede düşüş varsa bu seferde akustik dinleme cihazı kullanılarak dinleme yapılmaya başlanır. Sesin en yoğun olduğu bölge bulunur ve yer tespiti yapılmış olur.

Atık Su Borusundaki Kaçağın Tespiti

Atık su borularındaki kaçakların tespiti boru içine gönderilen kameralar ile yapılmaktadır. Birçok tesisatçıda boru içi görüntüleme kamerası bulunmamaktadır. Bu nedenle tesisatçı çağırırken boru içi görüntüleme sistemi olan bir firma çağırmakta fayda vardır. Bu kamera boru içine gönderilerek boru içi renkli olarak görüntülenir ve kaçağın nereden olduğu kolaylıkla tespit edilir. Kaçağın yeri tespit edildikten sonra tadilatı da kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Kalorifer borularındaki su kaçakları genellikle kendini daha kolay belli eder. Kombi basıncının sürekli olarak düşmesi kalorifer tesisatında kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Kalorifer tesisatındaki su kaçağının tespiti için termal kameralar kullanılır. Isıya duyarlı olan bu kameralar sıcak suyu daha kolay algılayarak su kaçağının yerinin tespit edilmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın