Genel

İstanbul Bilgisayarlı Su Tesisatçı

İstanbul bilgisayarlı su tesisatçısayısı günden güne artmaktadır. Bilgisayarlı su tesisatçıları artık neredeyse her mahallede faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu firmaların bir kısmı ellerinde sadece bir tek cihaz ile bilgisayarlı kaçak tespiti yaptıklarını iddia etmektedirler. Oysaki madalyonun diğer yüzüne baktığımızda tek bir cihazla bilgisayarlı su tesisatçısı olunmuyor. Bilgisayarlı su tesisatçısı olabilmek için bu iş için üretilmiş tüm cihazların tesisatçının elinde olması gerekir. Sadece boru içi görüntüleme kamerası ile tesisat sorunları çözülemez. Temiz su borularında oluşan su kaçaklarında bu kameralar hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle bir kaçak ya da tıkanıklık tespitinde birden fazla bilgisayarlı cihaz ile çalışmak gerekir. Bu işi hakkıyla yapan tesisatçılar, artık işi o kadar profesyonelce yapmaktadırlar ki, boru içindeki kırık ya da tıkanıklıkları kayıt etme şansına da sahiptirler. Bu firmalar bilgisayarlı su kaçağı tespiti yaparken kaçağın yerini nokta atışı olarak tespit edebilmektedirler.

Sıhhi Tesisat Problemlerinin Nedenleri

Sıhhi tesisat deneyimine sahip tesisatçılarımız, kanalizasyona ve borulara ciddi hasar veren yabancı cisimler bulmuşlardır. Bunlar arasında çocuk oyuncakları, el bezleri, diş fırçaları, diş ipleri sayılabilir. Banyo malzemelerini mümkün olduğunca dolaplarda tutun ve çocukların küvette veya duşta, kolayca kanalizasyona atılabilecek küçük oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin.

Tıkanmaya neden olan yabancı cisimlerin olup olmadığını tespit etmek kolay olmayabilir. Güvenlik kamerası taraması yapması ve çocukların oyuncaklarını borulardan çıkarması için uzman bir tesisatçıyı arayın. Yağmur suyu bazen giderleri, özellikle de zaten iyi durumda olan ve olmayan çatı ve kanalizasyondaki giderleri boğabilir. Sağanak yağmurlar yaşadığımızda, su yeterince hızlı akamaz ve kaçınılmaz olarak drenajları tıkayarak su birikintilerine ve mülkünüze zarar verebilecek su baskınlarına neden olur.

Kırık veya yer değiştirmiş borular veya hatta sadece yer hareketi, tıkanmış kanalların sürekli bir nedenidir, tahmin edebileceğiniz gibi, yer değiştirmiş bir borunun kanallardan akan katıları ve kağıtları yakalayan bir kenarı veya dudağı olacaktır. Bu dudaklar kağıdı ve katıları yakaladığında, katıların ve atıkların bir domino etkisi yaratarak sonunda tahliyeyi bloke eder.

Kötü işçilik veya kurulum, tıkalı giderlerde başka bir faktördür. Sık sık yanlış boru boyutlandırması görürüz, bu da giderlerin tıkanmasına veya örneğin yokuş yukarı düşen bir gider gibi suyun akmayacağı şekilde döşenen giderlere neden olabilir. Bazen drenler döşenirken, aslında içlerinde bir çukur veya karın olabilir, bu çukur suyun akmasına izin verir, ancak katıları yakalar ve tahliyeyi tıkar. Tesisat işi yıllardır yapılıyorsa, tesisat ve boru tesisatınızı yenilemesi için deneyimli bir tesisatçıyla iletişime geçerek, kullanılan armatürlerin ve malzemelerin Türkiye tesisat standartlarına uygun olduğundan emin olun.

Bilgisayarlı Alet ile Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespitinde genellikle akustik dinleme cihazları kullanılır. Bu cihazın çalışma prensibi oldukça basittir. Su borusundaki patlaktan çıkan suyun sesini algılar ve kullanıcıya iletir. Bu sayede teknisyen su kaçağının yerini kolaylıkla tespit eder. Burada cihazı kullanan teknisyenin de cihazı kullanmayı bilmesi ve bu konuda uzman olması gerekir. Borudaki patlak çok ince ise ve su sızıntı şeklinde çıkıyorsa bu sesi tespit etmek oldukça zordur. Bunun için tesisata basınç uygulanarak suyun akışı hızlandırılır. Bu sayede cihazla suyun sesi daha kolay algılanır. Tabi bunun yanı sıra kalorifer borularındaki ya da sıcak su tesisatındaki kaçakları tespit etmek için de termal kamera adı verilen ısıya duyarlı cihazlar kullanılır. Bu cihazlar olduğu müddetçe su kaçağının kaçacak yeri yoktur.

Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti Yapan Firmalar

Su tesisatçılarının artık bilgisayarlı cihazları kullanması bir zorunluluk olmuştur. Çünkü kimse mutfağının ya da banyosunun kırılıp, dökülmesine razı olmamaktadır. Bu nedenle eve su tesisatçısı çağıran kişiler firmaya öncelikle teknolojik cihazlarının olup olmadığını sormaktadırlar. Bilgisayarla su kaçağı tespiti en fazla 2 saat içinde tespit edilip, en fazla bir iki seramik kırılarak tamiri yapıldığı için bu firmalar daha çok tercih edilmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın