Genel

İstanbul Su Kaçağı Nasıl Bulunur

İstanbul su kaçağı nasıl bulunur konusu insanların canını sıkmaktadır. Oysaki artık küçük bir sızıntı için eviniz kırılıp dökülmeyecek hatta tesisatınızı yenilemek zorunda kalmayacaksınız. Su kaçakları genellikle alt kat komşuya damlama veya kabartılar şeklinde ortaya çıkar. Eskiden olsa su kaçağının tespiti için her tarafı kırılır dökülürdü. Ev harabeye döner bir de yüklü maliyetler ile karşılaşılırdır. Oysaki artık son teknoloji cihazlarla su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Bunun için akustik dinleme cihazları, termal kameralar, nem ölçerler, boru içi kameralar gibi cihazlar kullanılarak sorun kökünden çözülmektedir. Sorunu bulmak için tüm cihazlar birlikte kullanılır.

Fark edilmeyen bir sızıntı, su faturanızda önemli bir artışa ve evinizin ciddi şekilde hasar görmesine neden olabilir. Bazen sızıntılar bariz olabilirken diğerleri çok daha zordur. Evinizdeki su sızıntısını nasıl tespit edeceğinizi ve yüksek maliyetlere ve onarılamaz hasara nasıl son vereceğiniz önemlidir. Su kaçağınız olup olmadığını belirlemek için harika bir yer, su sayacınızı kontrol etmektir. Su sayaçları çeşitli yerlerde bulunur. Sizinki lavabonun altında, bodrumda veya dışarıda tipik olarak “su” olarak işaretlenmiş beton bir kutuda olabilir.

Su Kaçağı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Su sayacınızı bulduğunuza göre, evinizdeki tüm suyu kapatın. Muslukları kapatın ve bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi cihazların çalışmadığından emin olun. Ardından, hareket edip etmediğini görmek için kaçak göstergesini kontrol edin. Varsa, muhtemelen hızlı hareket eden bir sızıntınız vardır. Sayaç hemen değişmezse, bir veya iki saat bekleyin ve tekrar kontrol etmek için geri gelin. Su kapalıyken bu süre içinde değiştiyse, daha yavaş bir sızıntıyla uğraşıyor olabilirsiniz.

Şimdi sorun şu ki, sızıntı metreden sonra herhangi bir yerde veya hatta yer altında olabilir. Sızıntının içeride mi yoksa dışarıda mı olduğunu belirlemek için ana su vanasını kapatmanız ve sayacı tekrar kontrol etmeniz yeterlidir. Sayaç durursa veya değişmezse, evin içinde bir sızıntı var demektir. Kaçak göstergesi hareket etmeye devam ederse veya okumalarda bir değişiklik olursa, kaçak dışarıda, sayaç ile ev arasında demektir.

Faturanız önemli ölçüde arttıysa ancak alışkanlıklarınız değişmediyse, bu bir sızıntınız olduğu anlamına gelebilir. Son birkaç aya ait birkaç fatura toplayın ve gerçekten istikrarlı bir artış olup olmadığını görmek için bunları karşılaştırın. Su faturanız aydan aya aynı aralıkta kalmalıdır.

Su Kaçağının Tespiti

Su kaçağı için eve gelen firma, ilk iş olarak şebeke suyunu kontrol eder ve sızdırmazlık testleri uygulayarak sorunlu bölgeyi tespit etmeye çalışır. Bunun için akustik dinleme cihazını kullanarak nokta atışı olarak sorunlu bölgeyi tespit eder ve tek fayansta onarımını yapar. Sorun tespit edilemezse bu sefer boru içi kameralar devreye girer ve atık pis su borularının içi kontrol edilir. Sıcak su tesisat borularındaki kaçakları bulmak için termal kameradan yardım alınır. Kısacası tüm teknolojik cihazlar bir bütün şekilde kullanılarak su kaçağının tespiti kolaylıkla yapılabilmektedir. Su kaçağı tespiti için eve çağırılacak olan firmanın teknolojik cihazlarının olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ayrıca bu cihazları kullanabilecek yetkinliğe sahip personeli olup olmadığı araştırılmalıdır. Çünkü her teknolojik cihazı olan tesisatçı bu işin ustası değildir. Cihazları iyi kullanabilen personeli olan tesisatçıları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Su Kaçağının Tamiri

Su kaçağı tespit edildikten sonra sızıntının durumuna göre kimyasal ilaç kullanılarak patlak olan boru onarılabilir. Bunun için kullanılan kimyasal ilaç tesisata su ile birlikte verilir. Bu ilaç hava ile temas halinde kristalleştiğinden kaçağın olduğu yere gelince kristalleşerek patlağı kapatmaktadır. Bu sayede kırıp dökmeden su kaçağı tamiri kolaylıkla yapılmış olur. Patlağın büyük olması durumunda yine kimyasal ilaç kullanılabilir ancak bu geçici bir çözümdür. Su kaçağının noktasal olarak tespitinin yapılmasından sonra tek fayans kırılması ile bölgesel olarak tamiri yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın