Genel

İstanbul Temiz Su Kaçağının Tespiti ve Tamiri

İstanbul temiz su kaçağının tespiti ve tamiri için ilgili adrese gidilerek, öncelikle müşterilerin gösterdikleri bölge ve aktardıkları bilgilere göre ön keşifte bulunulur. Su kaçağının hasar verdiği bölge üzerinden yapılan ön keşiften sonra, su kaçağı tespit cihazı ile su kaçağının yerini bulma işlemi yapılır. Su sesine hassas akustik dinleme cihazı ile herhangi bir yeri kırmadan dökmeden çok kısa bir süre içerisinde kaçağın yeri tespit edilebilmektedir. Genellikle eski binalarda en sık karşılaşılan sorunların başında su kaçağı gelmektedir. Yüksek basınç sonrası boruların patlaması sonucu su sızıntısı meydana gelmektedir. Yeni binalarda aynı sorun yaşanıyorsa, bu sefer de tesisatı döşeyen ustanın hatasından kaynaklı olabilir. Eskiden su kaçağı tespiti için her yer kırılıyordu ve yine de tespit etmek çok zordu. Teknolojinin gelişimi ile artık kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilmektedir.

Su Kaçağı Belirtileri

Yüksek Su Faturaları

Su faturanız sebepsiz yere artıyorsa, muhtemelen evinizde bir yerde su kaçağı vardır. Küçük sızıntılar bile hızla artarak binlerce galon suyu boşa harcayabilir ve su faturanızı yükseltebilir.

Sızıntı olup olmadığını anlamanın bir yolu, evde kimse yokken su kullanımınızı kontrol etmektir. Ayrılmadan önce su sayacınızın üzerindeki sayıları yazın ve döndüğünüzde sayacı kontrol edin. Sayaç hiç hareket ettiyse, bir sızıntınız var demektir.

Azaltılmış Su Basıncı

Düşük su basıncının yaygın nedenleri arasında borularda tortu birikmesi, hatalı vanalar ve su sızıntıları bulunur. Herhangi bir sızıntınız olduğunda, borularınızdan ihtiyacınız olan yere daha az su akabilir.  Başka hiçbir armatür kullanılmadığı halde su basıncınızda ani bir düşüş fark ederseniz bu sistemde bir yerde bir sızıntıya işaret ediyor olabilir.

Küf

Kalıcı su sızıntıları küflenmeye neden olur. Küf , çirkin olmasının yanı sıra üst solunum yolu sorunlarına neden olabilir ve alerji ve astım hastalarını tahriş edebilir. Aşırı durumlarda, su sızıntıları çok tehlikeli olan zehirli siyah küf oluşumuna yol açabilir.  Yalıtımsız borulardan, sızdıran bir çamaşır makinesi hortumundan, bodruma sızan sudan veya sızdıran bir borudan kaynaklanan yoğuşmanın neden olduğu nem veya durgun su sonucunda küf gelişebilir.

Tavanlardaki Su Lekeleri

Tavanda koyu bir nokta veya başka bir renk değişikliği, su sızıntısının bir işaretidir. Bu noktalar genellikle çatıda bir sızıntı olduğunu gösterir, ancak üst katta bir banyonuz varsa ve o banyonun altındaki tavanda renksiz bir nokta varsa, sızıntı büyük olasılıkla o banyodan gelmektedir.

Boya veya Duvar Kağıdının Soyulması veya Kabarması

Bir duvardaki boya veya duvar kağıdı soyulmaya veya kabarmaya başlarsa, bu muhtemelen duvarın içinde bir yerde bir sızıntı olduğunu gösterir

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağı bazı belirtiler vermektedir. Eğer evdeki tüm musluklar kapalıyken su saati halen dönüyorsa mutlaka tesisatta bir su kaçağı var demektir. Bunun yanı sıra profesyonel olarak bu işi yapan firmalar akustik dinleme cihazları, nem ölçme cihazları ve görüntülü kamera sistemleri ile su kaçağı tespiti yapmaktadırlar. Bu cihazlar sayesinde nokta atışı yer tespiti yapılır ve herhangi bir kırma işlemine gerek kalmadan sorunun tespiti yapılır. Nem ölçme cihazları bazen tek başına yeterli olmayabilir. Bunun için birkaç cihazın bir arada kullanılması gerekir. Su kaçağının yerinin tespiti sonrası bu kaçağın temiz su borusu mu ya da atık su borusu mu olduğunun tespiti yapılır.

Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Su kaçağı eğer temiz su borusunda ise tamiri iki şekilde yapılır. Bunlardan birincisi kimyasal madde kullanılarak patlak olan boruya müdahale edilir. Kimyasal ilaçla kapatılacak bir delik değilse müşteriden onay alınarak sadece bir iki fayans kırılarak su kaçağı tamiri yapılır. Tesisat borularındaki delikler büyükse kimyasalla kapatmak çok doğru bir uygulama olmaz. Atık pis su borularındaki patlaklar için ise kameralı sistem ile tespiti yapıldıktan sonra gerekli işlemler yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın