Genel

İstanbul Tıkalı Mutfak Lavabosu Açma

İstanbul tıkalı mutfak lavabosu açmaişlemi yapmadan önce tıkanıklığın neden meydana geldiğine bakmak gerekir. Sorunun kaynağı tespit edilirse çözüm yolu da kolaylıkla üretilebilir. Mutfak lavabosunun tıkandığı durumlarda su lavaboda birikerek ya az gider ya da hiç gitmez. Ayrıca, lavabo altındaki duvara giren gider kısmından su geri gelebilir. Mutfak lavabosunun tıkanmasının çeşitli sebepleri olabilir. Kullanıcı hatalarından kaynaklanabileceği gibi, tesisat döşenirken yapılan usta hatalarından da lavabo tıkanıklığı gerçekleşebilir. Mutfak lavabosu giderlerinin temiz kullanımı tıkanmayı da önleyecektir. Özellikle yemek atıkları ile atık yağların lavaboya dökülmesi sonucu oluşan tıkanıklıkları açmak oldukça güçtür.

Tıkalı Lavabo Belirtileri

1. Hoş Olmayan Koku

Mutfak giderlerindeki ve borulardaki tıkanıklıklar genellikle yiyecek veya yağın biriktiği anlamına gelir ve tüm organik maddelerde olduğu gibi zamanla ayrışmaya başlar. Bu süreç ve ilişkili bakteriler, kötü ve hoş olmayan kokular yayma eğilimindedir. Musluk açıldığında koku aslında daha da kötüleşebilir; özellikle sıcak musluk, yiyecek parçacıkları hareket edip yumuşarken ve buhar yükseldikçe kokular boruya geri getirilir. Tıkanıklık ne kadar büyükse, koku o kadar kötüdür!

2.  Lavaboyu Yavaş Boşaltma

Musluk açıldığında sadece tapa deliğinden su damlıyor gibi görünüyorsa veya fiş çekildiğinde lavabonun boşalması sonsuza kadar sürüyorsa, büyük olasılıkla bir tıkanıklık var demektir. Lavabo suyu, kabarcıklar veya geri yıkama olmaksızın düzenli ve hızlı bir şekilde tahliye edilmelidir. Bir lavabo suyu verimli bir şekilde tahliye etmelidir, bu nedenle yavaş tahliye olan bir lavabo neredeyse her zaman bir tıkanıklık olduğunun işaretidir. Tıkanıklık lavabonun P-tuzağında, mutfağınızın atık borusunda bir yerde veya hatta ana kanalizasyon hattının aşağısında olabilir.

3. Taşmalar, Damlamalar ve Islak Zeminler Veya Mutfak Dolapları

Borularınızın kırıldığının, tıkandığının veya bir şekilde tıkandığının en büyük göstergesi, suyun düzgün bir şekilde tahliye edilmemesidir, ancak fazla su boru boyunca daha uzak bir yerden de sızıyor olabilir. Borunun olması gerektiği gibi akmasını engelleyen bir basınç veya tıkanıklık varsa, duvarların arkasına, tavanlara, zemine veya dolaplara sızabilen borulardaki ek yerlerinden veya çatlaklardan su çıkmasına neden olabilir. Su, mutfak borularınızdan tasarlandığı gibi geçemediğinde, geri akar ve suyun çıkabileceği yerden yükselmesine ve kaçmasına neden olur.

Mutfak Lavabosu Neden Tıkanır?

Mutfak lavabosu tıkanıklığına neden olan birçok faktör olmakla beraber en temek iki nedeni yemek artıklarının lavaboya atılması ve kızartmalardan sonra atık yağların lavaboya dökülmesi olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra özellikle ıspanak, marul gibi topraklı sebzelerin mutfak lavabosunun içinde yıkanması çamurun lavabo giderine gitmesine neden olur. Gider borusuna ulaşan pislikler burada çökerek tıkanıklıklara neden olur. Atık yağların dökülmesi sonucu da yağa boru içinde donarak boru iç çapını daraltır ve tıkanıklıklara neden olur. Ayrıca usta hatalarından dolayı gider borusuna yeterince eğim verilmemesinden dolayı da lavabo tıkanabilir. Bulaşık makineleri de lavabo ile aynı gidere bağlandığı için, bulaşık makinesinden gelen yemek artıkları da tıkanmalara neden olur.

Tıkalı Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Tıkalı mutfak giderlerini açmak için evlerde çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Ancak, bu kimyasallar asidik özelliğe sahip oldukları için zamanla boruların ek yerlerindeki contalara zarar vererek pis su kaçaklarına neden olabilir. Bu nedenle teknolojik cihazlarla ve profesyonel olarak hizmet veren firmalardan yardım alınarak tıkanıklıklardan kurtulmak mümkündür. Bu firmalar öncelikle tıkanıklığın yerini ve tıkanıklığın sebebini kameralı sistemlerle tespit ederler. Daha sonra robot adı verilen cihazlar ile bu tıkanıklığı açarlar. Tıkanıklık sert cisimlerden ya da kireçlenmeden kaynaklanıyorsa cihazın ucuna kırıcı başlık takılır. Yağ ve yemek artığı gibi sebeplerden dolayı oluşan tıkanıklarda ise daha farklı bir başlık takılarak soruna müdahale edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın