Genel

İstanbul Bilgisayarlı Cihazla Su Kaçak Arama

İstanbul bilgisayarlı cihazla su kaçak arama teknolojisi oldukça rağbet gören bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojik gelişmeler sonucu artık son teknoloji bilgisayarlı sistemler ile su kaçaklarının yeri kolaylıkla tespit edilebilmekte ve bu sayede kırıp dökme olmadan bu sorunlar kökünden çözülmektedir. Bilgisayarlı cihazların üzerinde bulunan ses ayarı ve frekans ayarı sayesinde kaçağa yaklaşıldıkça ses yükselerek kaçak tespiti kolaylıkla yapılabilmektedir. Daha önceleri su kaçağını bulmak için duvarlar, yerler kırılıp dökülüyor ve ev şantiye alanına dönüyordu. Bu çalışma şekli nedeniyle birçok maliyetler çıkmakta ve zaman kaybı yaşanmakta idi. Ancak, artık bilgisayarlı sistemler sayesinde duvarlar dinlenerek su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edilmekte ve sadece o bölgeye müdahale edilmektedir

Su kaçağı, bir evin içinde acilen ele alınması gereken ciddi bir sorundur. Su sızıntısına katkıda bulunan çok sayıda faktör ve neden vardır. Sızdıran tesisat hatları veya tesisat hatlarında korozyon, duvarlardaki çatlaklar, çatıdaki hasarlı su yalıtımı veya sızdıran bir klima olabilir. Evin içine su kaçağı, evin bayat kokması, mikropların üremesi, evin içinde haşereler, eşyaların zarar görmesi ve daha birçok ciddi soruna yol açar. Bu nedenle, evin kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmesine ihtiyacınız olsa da, olası nedenler ve etkileri hakkında burada bir bilgi vardır.

Sızıntı suyu israf edebilir, evinize zarar verebilir ve istenmeyen organik büyümeyi teşvik edebilir. Evinizdeki boru tesisatının çoğunu göremediğiniz için, bir sızıntının oluştuğunu her zaman anlayamayabilirsiniz.

Su Kaçağı Belirtileri

Evinizi gelecekteki sızıntılardan korumanın en iyi yollarından biri, sızıntılara neden olan yaygın durumları anlamak ve araştırmaktır. Bu yaygın su kaçağı sinyallerine dikkat edin:

  • Duvarlarda ve tavanda koyu lekeler
  • Bayat ve küflü bir koku
  • Boyanın soyulması ve sıvanın parçalanması
  • Görsel sızıntılar
  • Zararlıların, özellikle termitlerin oluşumu
  • Filigranlar ve renk bozulması

Evinizde rutubetli bir ortam, evinizde su kaçağının/sızıntısının da işareti olan ciddi sorunlara yol açabilir. Deri döküntüleri ve alerji, astım, burun ve boğaz tıkanıklığı, öksürme ve hırıltılı solunum, su sızıntısından kaynaklanan rutubet veya nem sonucu ev içinde üreyen bakterilerden kaynaklanabilir.

Su lavabosunun altından sızıntı ciddi bir sorun olabilir. Bu, şişe kapanındaki veya atık kuplör diş eklemindeki gevşek veya yanlış bağlantı nedeniyle olabilir. Damlayan musluklar ciddi ve yaygın bir su kaçağı sorunu olabilir. Bir musluğun aşırı sıkılması, sızıntı yapmasına neden olabilir.

Su Kaçakları Neden Oluşur?

Özellikle eski binalarda karşımıza çıkan su kaçakları, boruların zamanla erozyona uğraması ve eskimesi ile su kaçakları yaşanmaktadır. Ayrıca su tesisatında kullanılan kalitesiz malzemeler de su kaçaklarının olmasına sebebiyet vermektedir. Su kaçağı bir dairede yaşandığında sadece o daireyi değil çevresindeki daireleri de etkilemektedir. Su kaçakları genel olarak sızıntı şeklinde ortaya çıkar. Bu sızıntıyı erken fark etmek duruma erken müdahale açısından çok önemlidir. Su kaçağının tespiti sırasında kaçağın temiz su borusundan mı atık su borusundan mı geldiği tespit edilmelidir. Özellikle atık su borularındaki kaçaklara erken müdahale şarttır.

Bilgisayarlı Cihaz ile Su Kaçağı Arama

Bilgisayarlı sistemlerle su kaçağı tespiti herhangi bir yere zarar vermeden yapılır. Bilgisayarlı sistemlerle su kaçağı tespiti yapan firmalar çeşitli teknolojik cihazlar kullanmaktadır. Nemölçer, termal kameralar, kameralı görüntüleme cihazı ve akustik dinleme cihazları kullanılarak yapılan su kaçağı tespitleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Akustik dinleme cihazları ile yapılan dinleme işlemi ile su kaçağının olduğu yer tespit edilir ve termal görüntüleme kameraları sayesinde noktasal olarak yer tespiti yapılır. Tüm bu cihazlar kompakt bir şekilde birlikte kullanılarak yer tespiti yapmak mümkündür. Temiz su borularındaki kaçaklarda kimyasal ilaçlar kullanılarak kaçağı onarmak mümkündür. Atık pis su borularındaki kaçaklarda ise sadece o bölgede yapılan işlem ile kaçak olan atık su borusu değiştirilerek sorun çözülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın