Genel

İstanbul Bilgisayarlı ve Kameralı Su Kaçağına Bakan Firma

İstanbul bilgisayarlı ve kameralı su kaçağına bakan firma sayısı günden güne artmaktadır. Ancak her bilgisayarlı ve kameralı çalışan firmanın güvenilir olduğunu söylemek mümkün değildir. Öncelikle bu tarz firmalarda çalışan teknik personelin kullandıkları cihazları tanımaları ve bu cihazlar hakkında eğitim almış olmaları gerekir. Bilgisayarlı ve kameralı cihazlar ile su kaçaklarını tespit etmek artık kolaylaşmıştır. Cihazın ekranındaki göstergeler sayesinde patlak olan yer kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Kamera sistemi genellikle pis su giderlerinde kullanılmaktadır. Temiz su tesisatları içinde kameranın ilerlemesi zor olduğundan kamera sistemi kullanılmamaktadır. Temiz su kaçağı tespiti için de akustik dinleme cihazları kullanılır. Sıcak su kaçağı olan yerlerde ise termal görüntüleme sistemleri kullanılır.

Su Kaçağı Nedenleri

  • Sızdıran borular, evlerde su sızıntısına önemli bir katkıda bulunur. Genellikle duvarların içine gömülürler ve tespit edilmesi zordur. Sadece duvar yüzeylerinin bozulmaya başladığını anlarsınız. Kurtulması zor olan nemin açık bir işaretidir.
  • Herhangi bir nedenle duvarda herhangi bir sızıntı veya nem sorunu varsa, duvarlarda bitki örtüsü gelişir. Bu bitki örtüsü, duvarda daha fazla çatlak oluşturarak daha fazla bozulmaya neden olur.
  • İhmal durumunda duvarda boşluk ve delikler bırakılırsa nemi çeken ve depolayan bir kaynak görevi görürler. Evde su sızıntısına ve sağlıksız bir duruma neden olurlar.
  • Sıhhi tesisat sisteminiz çok eskiyse, pas ve diğer korozyon türleri sistemi aşındırabilir. Borularınızda renk solması olacaktır. Bu, evin içinde su sızıntısına neden olur. Pasın başka zararlı etkileri de olabilir. Pas birikmesi, borulardaki su akışını engelleyerek su basıncının yükselmesine ve sızıntıya neden olabilir. Şiddetli paslanma ayrıca boruları zayıflatabilir ve boruları aşındırarak sızıntılara neden olabilir. Sızıntının nerede olabileceğini anlamak için evinizin tesisat sistemini anlamanız gerekir.
  • Hasarlı boru bağlantıları, bir binadaki su sızıntısının başka bir yaygın nedenidir. Neden biliyor musun? – Çünkü boruların birleştiği yer çoğu zaman bir hattaki en zayıf noktayı temsil eder. Her zaman önemli bir baskı altındadır. Benzer şekilde, tesisat armatürünün yanlış montajı sırasında FTA (tesisat hattını musluğa bağlamak için kullanılan dişi dişli adaptör) için uzatma parçası kullanmaktan kaçınmalıyız.
  • Zamanla, bu boru bağlantıları bozularak sızıntıya neden olur.
  • Boru hatlarının içindeki aşırı sıcaklık değişiklikleri, boru hattının dönüşümlü olarak genleşmesine ve büzülmesine neden olarak boru hattı içinde çatlakların oluşmasına neden olabilir. Bu, boru hatlarında sızıntıya neden olacaktır.

Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma

Su kaçakları artık nokta atışı diye tabir edebileceğimiz yöntemle çok kısa bir sürede tespit edilebilmektedir. Su boruları kameralı sistemler ile görüntülenerek meydana gelen su kaçaklarının sebebi araştırılabiliyor. Su kaçakları bazen pis su atık gider borularındaki aşınma, çatlak ya da kırıklardan dolayı olabilmektedir. Bilgisayarlı ve kameralı sistemler olduğu müddetçe ister kapalı alan, isterse de bahçede olsun su kaçağı tespiti artık çok kolaylaşmıştır. Ancak,  bu cihazları her kullanan firma bu işi doğru yapıyor anlamına gelmemektedir. Hemen her firmanın elinde bu tip cihazlar bulunmaktadır. Ancak her firmanın elinde bu cihazları kullanmaya yetkin personeli bulunmamaktadır. Bunu şöyle düşünün, arabanız var ama araba kullanmayı bilmiyorsunuz. Bu nedenle su kaçağı tespiti için yetkin personeli olan firmalardan destek isteyiniz.

Bilgisayarlı ve Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Tesisatçıların kullandığı kameralı ve bilgisayarlı su kaçağı tespit cihazları farklı amaçlara hizmet etmektedir. Özellikle kameralı cihazlar pis su atık giderlerinde kullanılabilirken, temiz su tesisatında kullanılamaz. Çünkü temiz su boruları çok incedir ve kameranın kullanımına uygun değildir. Bu borular dar olduğu için ek yerlerinde iyice daralan borulardan kamera geçerken hasar görebilir. Bu nedenle, temiz su borularındaki su kaçaklarını tespit etmek için termal kameralar, nemölçerler ve akustik dinleme cihazları kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın