Genel

İstanbul Radyatör Temizliği

İstanbul radyatör temizliği yaptırmak için konusunda uzman ve deneyimli firmalardan destek alınmalıdır. Peteklerinizin üstü sıcak, altı soğuk mu, eviniz ısınmıyor mu, bu gibi durumlarda kalorifer petek temizliği yaptırmanız gerekir. Kalorifer petek temizliği periyodik olarak 2 yılda bir yapılması gerekmektedir. Radyatörler kullanım sürelerine bağlı olarak kireçlenir ve paslanırlar. Bu maddeler hem kombinin hem de radyatörün ömrünü kısaltır. Kombilerinize bakım yaptırırken mutlaka peteklerinize de bakım ve temizlik yaptırmalısınız. Peteklerin temizliği ne kadar iyi yapılırsa, peteklerden elde edilen verimlilik de o oranda artacaktır. Bu da sizin doğalgaz faturanıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Kapalı devre sistemlerde radyatörün içinde yıllarca aynı suyun dolaşması zamanla tıkanıklıklara neden olacaktır. Bu da peteklerin ısınmamasına neden olacaktır.

Pas ve Kireç Birikintisini Giderir

 Zamanla radyatör içinde pas ve kireç birikintileri oluşur. Yıkama dışarı atılan bu birikintilerin giderilmesine yardımcı olur. Çünkü bu birikmeler ısınmayı engelleyebilir ve hatta radyatörünüze zarar verebilir.

Kirleticileri Ortadan Kaldırır

Yıkama, sistemi tamamen boşaltır. Bu da sisteme giren tüm kirleticilerin de dışarı atılacağı anlamına gelir. Soğutma sıvısındaki katkı maddeleri zamanla önemli korozyon önleyici özelliklerini kaybedebilir. Bu da parçacıkların birikmesine yol açar. Radyatör sifonu bu parçacıkları sistemden çıkaracaktır.

Sistemin İncelenmesi

Çoğu yer, radyatör temizliği yaptıklarında soğutma sisteminizin tam bir denetimini gerçekleştirir. Sistemdeki sızıntıları kontrol etmek için basınç testleri kullanacaklardır.

Tesisat Borularında Görülen Tıkanıklıklar

Peteklerde görülen ısı farklılıklarının bir nedeni de tıkanıklıktır. Çünkü tıkanıklık temel olarak suyun akmasını ve sıcaklığın yayılmasını önlemektedir. Bu tür bir problem peteklerde ısınmanın önünde en büyük engeldir. Peki, tıkanıklık konusunda nasıl bir yol haritası izlemek gerekmektedir?

Peteklerde görülen tıkanıklığı keşfetmek için termal kamera ile tespit işlemleri gerçekleşir. Bu sayede hem kameranın noktasal tespit sağlaması hem de tıkanıklığın kısa sürede bulunması sayesinde çözüme ulaşmak kolaylaşacaktır. Peteklerin tıkalı olması durumunda temizlik çözümleri ile ideal alternatiflerden faydalanmak mümkündür. Özellikle de kireç ve kir temizleme adına petek temizleme süreçlerini tercih etmelisiniz. Peteklerin hava yapması verimliliğin önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Bunun temelinde de ısının yeterince dağılmaması ve ortamın arzu edilen ısı seviyesine ulaşmaması vardır. Peteklerinizin hava nedeniyle ısınmadığını fark ettiyseniz çözüm çok basit olacaktır. Bu konuda ihtiyaç duyulacak olan sadece bir purjör anahtarı ve leğendir.

Kalorifer Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kalorifer petek temizliği için evinize gelen firma, öncelikle tesisattaki suyu boşaltır ve daha sonra peteklerin içindeki kireçleşmiş tabakaların sökülmesi için hazırlamış olduğu kimyasalı tesisatın içine su ile birlikte gönderir. Belirli bir oranda gönderilmesi gereken bu kimyasalın oranını ustalar çok iyi bilmektedirler. Kimyasallı bu su tesisatın içinde yaklaşık 45 dakika gezdirilir. Daha sonra tesisatın içi makine ile iyice yıkanır. Her ne kadar makine ile yıkansa da içinde kimyasal kalmış olabileceği ve bu kimyasalın kombiye zarar vermemesi için, bu kimyasalı nötrleştirecek bir başka kimyasal sisteme salınır. Daha sonra sistem iyice yıkanır ve temizlenir.

Kalorifer Petek Temizliği Yapan Firmalar

Profesyonel olarak radyatör petek temizliği yapan firmalar, öncelikle peteklerin içine tazyikli su basarak peteğin içinde ne varsa dışarı çıkarır. Bunu özel petek temizleme makineleri ile yaparlar. Petek temizleme makineleri ile yapılan temizlikte evinizde herhangi bir şekilde kirlenme olmaz. Bu firmalar petek temizleme makinesi ile öncelikle peteklerin içini basınçlı su ile yıkarlar. Daha sonra kimyasal ilaç kullanarak peteklerin ve tesisatın komple kireçten ve pislikten arınmasını sağlarlar. Yerden ısıtma sistemleri ile merkezi ısıtma sistemleri aynı derecede önemlidir. Radyatör ve petek temizliğinin e az 2 yılda bir yapılması kombinizin performansı ve aylık faturalarınız açısından avantaj sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın