Genel

İstanbul Tuvalet Lavabo Tıkanması Kırmadan Açılır

İstanbul tuvalet lavabo tıkanması kırmadan açılır ve boru içi jet motorla yıkanarak temizlenir. Lavabo tıkanıklıkları olmadık zamanlarda meydana gelen tesisat sorunlarıdır. Bu sorunun beklenmedik anda gerçekleşmesi aslında lavaboya attığımız atıkların zamanla birikmesi sonucu gerçekleştiğini göstermektedir. Lavaboya atılan yabancı cisimler ya da atıklar genellikle giderlerin dirsek kısımlarında birikerek tıkanıklıklara neden olmaktadır. Lavabodan suyun yavaş bir şekilde gidiyor olması tıkanıklığın başladığı anlamına gelir. Bu duruma müdahale edilmediği takdirde bir süre sonra lavabodan hiç su gitmemeye başlayacaktır ve su geri gelecektir. Tuvalet lavabo tıkanıklıkları genellikle kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır.

Bir evdeki ana sıhhi tesisat borularının konfigürasyonuna bağlı olarak, lavabo gideri, tuvaletten ana toprak yığınına uzanan tuvalet atık borusuna bağlanabilir. Tuvalet bacadan yeterince uzaktaysa, lavabo gideri tuvalet için havalandırma görevi de görebilir. Böyle bir yapılandırmanın tipik bir örneği, onu iki dikey bölüme ayıran bir te’ye yatay olarak uzanan bir lavabo tahliyesidir. Bir bölüm tuvalet atık borusuna iner ve bir bölüm ana havalandırma bacasını karşılamak için yükselir.

Tuvalet ve Lavabo Tıkanıklıklarına Çözüm

Tuvalet atık borusundaki bir tıkanıklığın lavabo giderinden geçmesi için, tıkanıklık lavabonun akış aşağısında olmalıdır. Su tıkalı boruya akarken, lavabo havalandırmasından havayı iter ve sonunda lavabo giderine girene kadar boruyu doldurur. Bu noktada, tuvaletin kendisi yedekleniyor. Lavabo giderinin çapı tuvalet giderinden daha küçük olduğu için su daha büyük tuvalet borusundan daha yüksek bir seviyeye çıkabilir, bu nedenle lavabo tuvaletten daha yüksek olsa bile taşabilir.

Tıkanıklığı temizlemek için güvenilir pistonunuzu çekmeden önce, yapmak üzere olduğunuz şeyin fiziğini düşünün. Hava ve suyu tıkalı boruya zorlarsanız ve tıkanıklık düzelmezse, pistonunuz suyu lavabo giderinden yukarı doğru zorlar. Sonuç, lavaboda bir felaket olabilir. Dalmaya başlamadan önce lavabo tıpasını kapatmanız ve lavabonun kenarındaki taşma deliklerini kapatmanız önemlidir. Bu, dalmayı daha etkili hale getirecektir çünkü daha az kaçış yolu ile hava ve su engele daha fazla kuvvet uygulayacaktır.

Lavaboyu kapatsanız bile, çoğu durumda işe yarasa da, lavaboya dalmak tıkanıklığı gidermeyebilir. Tuvaletten su akmaya başladığında başarılı olduğunuzu anlayacaksınız. Bu noktada, lavaboyu boşaltmak için banyo musluğunu çalıştırmak güvenlidir ve tütsü yakmak için iyi bir zamandır.

Evde Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavabo tıkanıklıklarında evde uygulanacak basit yöntemlerle bu tıkanıklığı açmak mümkündür. Ancak, her lavabo tıkanıklığı bu yöntemlerle açılamaz. Bazen tıkanıklığa sebep olan faktörlerin giderin derinliklerinde olması bu yöntemlerin yetersiz kalmasına neden olur. Bunun yanı sıra her lavabo tıkanıklığı yabancı cisimlerden dolayı olmaz. Bunun için evde uygulanacak lavabo açma yöntemleri yeterli olmaz. Evde yapılabilecek yöntemlerin başında pompa ile lavaboyu pompalamak gelir. Eğer ki tıkanıklık gidere yakın yerdeyse bu şekilde açılabilir. Ayrıca, bir telin ucu kanca şeklinde kıvrılarak gidere gönderilmesi ile lavabo açma işlemi yapılır. Ancak tüm bunların yeterli olmadığı durumlarda profesyonel hizmet veren firmalardan destek alınmalıdır.

Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı Açma

Kırmadan lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinin başında kameralı sistem ile lavabo açma uygulaması gelmektedir. Kameralı görüntüleme cihazı ile lavabo borusunun içi görüntülenir ve tıkanıklığa neyin sebep olduğu ve tıkanıklığın nerede olduğu tespit edilir. Daha sonra robot adı verilen tıkanıklık açma cihazı ile tıkanıklık kolay bir şekilde açılır. Robot cihazının ucundaki yay gider borusunda ilerlerken tıkanıklığa sebep olan cisim parçalanır ya da yaya dolanarak geri çekilir. Bu işlem yapıldıktan sonra kameralı sistem ile tekrar lavabo giderinin içine bakılır. Kameranın ikinci kez gönderilmesinin amacı gider borusunun açılıp açılmadığı kontrol etmektir.  Tıkalı lavabo borusunun açıldığından emin olduktan sonra giderin içinde başka bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Tüm bu işlemler bittikten tuvalet lavabo tıkanıklığı kırmadan açılmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın