Genel

İstanbul Üst Kat Komşumdan Su Damlıyor

İstanbul üst kat komşumdan su damlıyor sorunu genellikle çok katlı apartmanlarda sık yaşanılan problemlerdendir. Ancak çoğu zaman üst kattakiler alt kata verdikleri zararı gidermek için herhangi bir işlem yapmamaktadırlar. Bu sorunun giderilmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Belediyeye şikâyet etmek, mahkemeye vermek, evini sigorta yaptırmak veya noterden ihtarname göndermek seçeneklerinden biri ile bu sorunu çözmek mümkündür. Burada çözümlenecek sorun, üst kat komşunun su sızıntısı ile ilgili tadilat yaptırması ile olur. Bunun için öncelikle profesyonel bir firmadan destek almalı ve su kaçağı tespiti yaptırmalıdır.

Yeraltı su sızıntınızın nerede olduğunu bulmaya çalışırken, dikkate alınması gereken birkaç şey var. İlk olarak, ilk etapta bir şeyin yer altına sızdığını düşünmenize ne sebep oldu? Bu size sızıntının nereden geldiği konusunda bir ipucu verebilir. Örneğin kombiniz basınç kaybediyorsa ve borular yer altına iniyorsa sebebi ile bağlantılı olma ihtimali yüksektir. Bununla birlikte, yeraltı su kaçağı tespiti karmaşık olabilir ve bizim gibi profesyonel ekipmana erişimi olan eğitimli kaçak tespit mühendislerine sahip profesyonellerden uzman yardımı gerektirebilir.

Üst Kattan Su Akması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Üst komşunuzun tesisatından kaynaklanan su kaçaklarını fark etmeniz durumunda hızlıca aksiyon almanız gerekir. Aksi takdirde sızıntı daha geniş bir alana yayılarak karşılaşacağınız sorunları da büyütecektir. İşte üst kattan akan suya karşılık yapmanız gerekenler.

  • Komşunuzla iletişime geçerek su kaçağı nedeniyle yaşanan durumdan kendisini haberdar edin,
  • Su akıntısının durması için komşunuzdan temiz su vanasını kapatmasını isteyin,
  • Musluk ve vana diplerinden yaşanabilecek sızıntılara karşı bu noktaları kontrol edin,
  • Komşunuzun borulara zarar verebilecek olan gider tıkanıklık açıcı asit kullanıp kullanmadığını sorun,
  • Üst kat komşunuzun derz dolgularının kontrol edilmesini rica ederek su kaçağı konusunda tekrar sorun yaşamamak adına çözüm üretin.

Tüm bu aşamalar sizin için probleme yönelik en ideal çözüm olacaktır. Bu çerçevede su kaçağının neden olduğu soruların da üstesinden gelme şansına sahip olabileceksiniz.

Üst Kattan Neden Su Damlar?

Üst kattan su sızıntısının çeşitli sebepleri olabilir. Kalorifer tesisatından sızıntı olabilir, ancak bu su sızıntısı rutubetlenme şeklinde görülür. Özellikle banyo kısmından su sızıntısı şikâyeti çok olmaktadır. Bunun nedeni, banyo tabanından hem kalorifer, hem temiz su, hem de pis su atık borusu geçer. Tavanda oluşan rutubetlenme sarı renkli ise gider borusunda kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Su sızıntısı sürekli ve damlama şeklinde oluyorsa emiz su borularında kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra üst kattan su damlamasının bir diğer nedeni de üst kat komşunuzun fayanslarının arasındaki derz dolguların zamanla aşınarak su sızdırmasından dolayı da olabilir. Bunun çözümü için fayans araları yeniden derz dolgu yaptırılmalıdır.

Tavandan Su Damlamasının Çözümü

Üst kattan su damlaması sorunu ile karşı karşıya kalındığında profesyonel hizmet veren bir firmadan yardım alınmalıdır. Teknolojik cihazlar kullanan bu firmalar su kaçağının yerini kolaylıkla tespit edebilmektedirler. Kalorifer tesisatında ya da temiz su borularındaki çatlaklar için bir çeşit kimyasal kullanılarak, çatlakların tamiri yapılır. Temiz su borularındaki kaçakların tespiti için akustik dinleme cihazı kullanılarak noktasal olarak tespit yapılır. Burada da aynı şekilde çatlağın boyutuna göre kimyasal kullanılarak tamir işlemi yapılır. Eğer çatlak kimyasal ile kapatılamayacak kadar büyükse bölgesel bazlı bir onarım işlemi yapılır. Gider borularındaki çatlaklarda boru içi kameralı görüntüleme sistemi kullanılır. Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra ev sahibinin onayı ile çatlak olan su borusunun değişimi yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın