Genel

İstanbul Evde Su Kaçağı Var

İstanbul evde su kaçağı var ve siz bunun temiz su ya da pis su kaçağı olup olmadığını nasıl anlayacaksınız. Bunun için bazı belirtileri incelemek gerekir. Su kaçaklarının tespiti akıntı şekline göre olur. Aniden ortaya çıkan ve sürekli akan bir su varsa temiz su kaçağı olduğundan şüphelenilmelidir. Yavaş yavaş başlayan ve kabarma şeklinde ortaya çıkan su kaçakları genellikle pis su kaçaklarıdır. Bunların yanı sıra siyahlaşan tavanlar vardır. Bunların nedeni pek anlaşılamaz. Bunlar genellikle banyo neminin karartmasından ya da yukarı kattaki küçük bir sızıntıdan da olabilir. Bu durumların net olarak anlaşılması için cihazla kontrol gereklidir. Bu nedenle cihazla su kaçağı tespiti yapan profesyonel bir firmadan yardım almak gerekir.

Su kaybı, bir besleme sisteminde çeşitli şekillerde meydana gelen kasıtsız içme suyu israfıdır. Bu kayıplar, nüfusun tüketeceği sıvının büyük bir kısmının israf edilmesi anlamına geldiği için tüm toplum için olumsuz etkiler oluşturmaktadır.

Çoğu zaman, besleme sistemindeki farklı noktalardaki sızıntılardan, gizli ve düzensiz bağlantılardan ve çok eski su sayaçlarından kaynaklanan okuma hatalarından veya yanlış okumalardan kaynaklanır. Su kayıplarının az olduğu ülkeler, daha modern su sayaçlarına yatırım yapan ülkelerdir. Ek olarak, hırsızlığı tespit eden ve tedarik ağlarının önleyici bakım ihtiyacı konusunda halkına rehberlik eden ekipman kullanırlar.

Su Kaçağının Nedenleri

Fiziksel veya gerçek kayıplar : Su arıtma tesisleri arasında müşterilere giden yolculuk sırasında kaybolduğu için tüketilmeyen su hacimleri. Bu kaçakların başlıca nedeni boruların aşınmasıdır. Kaldırım yüzeyinde ve kaldırımlarda görünerek görülebilirler;. Görünür olmayan, yüzeyde görünmeyen ve konumu ağları tarayan ekipmanın kullanımına bağlı olan.

Fiziksel olmayan veya görünen kayıplar : Tüketilen ancak hacimleri distribütör tarafından hesaba katılmayan su; esas olarak dolandırıcılık, gizli bağlantılar ve su sayaçlarının eksik ölçülmesi gibi usulsüzlükler nedeniyle. Fiziksel olmayan kayıpların kısmı, temel olarak, fiziksel su kaybına eşdeğer olmayan, temizlik şirketinin faturalandırmasındaki bir kaybı temsil eder.

Tüm bu kayıpların toplum, çevre, şirketin geliri ve hatta sanitasyonun iyileştirilmesi için gerekli yatırımlar üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Ancak kayıp oranını azaltmak, ekonomi ve çevre ile işbirliği yapmak mümkündür . Bunun için, temel sanitasyon şirketleri tarafından yaygın olarak belirtilen zorluklarla ilgili paradigmaları kırmaya izin veren yönetimi ve teknikleri (altyapının genişletilmesi) iyileştirmeye yönelik eylemleri birleştiren stratejiler benimsenmelidir.

Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Evdeki tüm muslukların kapalı olması halinde bile su sayacı dönüyorsa, su faturaları normalden daha yüksek geliyorsa ve alt kata su damlıyorsa mutlaka su kaçağı olduğu söylenebilir. Su kaçağını evde tespit edebilmek için geceden tüm musluklarınızı sıkıca kapatın ve su saatindeki değerlerini kenara not edin ve sabah kalkıp muslukları açmadan tekrar su saatini kontrol edin. Değerlerde bir değişiklik varsa tesisatınızda temiz su kaçağı vardır demektir. Rezervuardan klozetin içine su sızıntısı olabilir. Bu da su faturasının yüksek gelmesine neden olur. Evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka uzman bir tesisatçıdan destek almalısınız.

Evde Su Kaçağı Varsa

Evde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız bunun için profesyonel ve cihaz kullanan bir firmadan destek almalısınız. Mahalle tesisatçılarının çoğunda cihaz olmadığı için eski yöntemlerle kırıp dökerek su kaçağının yerini bulmaya çalışırlar. Bu da sizlere ekstra maliyet çıkarır. Bu tesisatçılar hem zaman kaybı, hem de para kaybıdır. Evinize çağırdığınız tesisat firmasının mutlaka su kaçağı tespiti için gerekli bilgisayarlı cihazları olduğundan emin olun. Özellikle kamera sistemi, akustik dinleme cihazı, nemölçer ve termal kamera cihazlarının olması su kaçağının tespitini noktasal olarak tespit etmelerini sağlayacaktır. Bu sayede evinizde kırıp dökme gibi tadilatlar olmayacak, çok fazla masraf etmeyeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın